loading spinner
AKTUALNOŚCI

Ostatnie dni rekrutacji

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2024/01/UWAGA.png

Uwaga!!! To już ostatnie dni rekrutacji na semestr zimowy. Zapraszamy na kierunek Technik sterylizacji medycznej. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zajęcia ruszają w lutym. Natomiast wiosną rusza rekrutacja na semestr jesienny. Do wyboru bedą wszystkie nasze kierunki:

 • Asystent osoby niepełnosprawnej
 • Opiekun medyczny
 • Podolog
 • Opiekunka dziecięca
 • Higienistka stomatologiczna
 • Technik elektroradiolog
 • Technik masażysta
 • Technik sterylizacji medycznej
 • Terapeuta zajęciowy
 • Technik usług kosmetycznych

Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce Rekrutacja

Zapraszamy

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2024/01/UWAGA.png

Trwa rekrutacja na semestr zimowy

https://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-12/Dalej%20nie%20szukaj.png
Myślisz o zmianie pracy? A może chcesz podnieść swoje kwalifikacje? Proszę bardzo. Sosnowiecki MEDYK zawsze do usług.
TRWA REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2023/2024 W SESJI ZIMOWEJ ( zajęcia od lutego 2024) Mamy dla Was dwa interesujące kierunki:
 • OPIEKUN MEDYCZNY
 • TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ 
Jeżeli lubisz ludzi, jesteś osobą empatyczną i cierpliwą, zależy Ci na stabilnej i dobrze płatnej pracy – zapisz na wybrany kierunek w ramach naszej szkoły policealnej!
Zdobędziesz niezbędne kwalifikacje zupełnie za darmo.
Osoba pracująca w zawodzie Opiekun Medyczny, świadczy w sposób profesjonalny pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym, aktywizuje, wspiera oraz stara się zaspokoić ich najbardziej podstawowe potrzeby życiowe. Samodzielnie rozpoznaje i rozwiązuje wszelkie problemy związane z opieką nad chorymi w różnym wieku oraz w mniej lub bardziej znacznym zaawansowaniu choroby.
Natomiast jeśli pracujesz w salonie kosmetycznym, gabinecie stomatologicznym bądź salonie tatuażu i chcesz podnieść swoje kwalifikacje? A może myślisz o zmianie pracy? Wybierz kieunek technik sterylizacji medycznej.
Posiadamy własne pracownie, a zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się w placówkach, z którymi szkoła współpracuje od lat
Startujemy z zajęciami w lutym. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Z nami możesz więcej
Więcej szczegółów w sekretariacie szkoły, oraz w zakładce Rekrutacja
Do zobaczenia w szkole
https://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-12/Dalej%20nie%20szukaj.png

Relacja z obchodów Jubileuszu 60-lecia RCKU w Sosnowcu

https://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6617.JPG

Wspomnienia, podziękowania i inne emocje towarzyszyły wszystkim osobom, które przez 60 lat budowały dziedzictwo naszej szkoły oraz Tym, którzy obecnie tworzą jej historię. W miniony czwartek, 26 października obchodziliśmy Jubileusz 60-lecia RCKU. Na początek wszystkich zaproszonych gości, emerytowanych nauczycieli, absolwentów, nauczycieli i słuchaczy przywitała Pani Dyrektor, później przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. W uroczystości udział wziął Marszałek Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz, który po krótkim przemówieniu w imieniu własnym oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego przekazał na ręce P. Dyrektor okolicznościowy grawer oraz Pani Anna Kwaśniewska – Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Swoje słowa do zebranych skierowała również Pani Maria Materla – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego. W imieniu Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach – Pani Urszula Bauer oraz Dyrektora Delegatury w Sosnowcu – Pani Mirosławy Kolwas-Soczyńskiej wystąpił Pan Kazimierz Horbatowski – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, który odczytał i wręczył List Gratulacyjny. Kilka słów przekazały również przybyłe na uroczystość byłe Dyrektorki RCKU: Alicja Trzaskoma, Renata Stochel-Piróg oraz Renata Dusza. Swoją obecnością Jubileusz uświetnili:

Po przemówieniach przyszedł czas na krótką podróż w przeszłość i spojrzenie na to, co przez ostatnie lata wydarzyło się w naszej szkole oraz w jakich przedsięwzięciach brali udział słuchacze i nauczyciele. Niemałe poruszenie wzbudził fragment przedstawiający wnętrze budynku szkoły z nieco innej perspektywy. Uroczystość uświetnił występ podopiecznych Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu Natalii Flasza, która zaśpiewała utwór „Issues”. Następnie Karina Włosek wykonała utwór „Zacznij od Bacha” oraz „Piosenka na zły czas”.

Na koniec pojawiła się jeszcze jedna – tym razem słodka - niespodzianka i przy dźwiękach fanfar na salę wjechał okolicznościowy tort.

Po zakończeniu oficjalnej części, goście spędzali czas przy kawie i poczęstunku wspominając swoją przygodę z RCKU, zwiedzając szkołę i przeglądając galerię zdjęć.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym niezwykle ważnym dla nas dniu.

https://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6794.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6617.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%206.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%205.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%207.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6657.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6665.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6654.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6652.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6675.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6682.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%209.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%2010.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/fot%208.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_2634.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_20231026_121330.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6733.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6724.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6694.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6685.JPGhttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-11/IMG_6775.JPG

Jubileusz 60-lecia Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/10/plakat-60lecie.png

Już 26 października zapraszamy wszystkich byłych i obecnych nauczycieli, słuchaczy, absolwentów i przyjaciół sosnowieckiego Medyka do udziału w obchodach jubileuszu 60-lecia RCKU. Szczegóły na plakacie.

Do zobaczenia

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/10/plakat-60lecie.png

9 września - Światowy Dzień FAS

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fas.jpg

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrom czyli Alkoholowy Zespół Płodowy). Choć świadomość kobiet i mężczyzn na temat konsekwencji jakie niesie spożywanie alkoholu w czasie ciąży rośnie, to wciąż jeszcze są osoby, które nie wiedzą co to jest FAS i jakie są skutki braku abstynencji w okresie prenatalnym, a także w czasie karmienia piersią. FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w czasie ciąży. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Spożywany alkohol przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

Światowy Dzień FAS symbolicznie rozpoczyna się punktualnie o godz. 9:09. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie nie są przypadkowe. Mają symbolizować 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

Na pomysł ustanowienia Światowego Dnia FAS wystąpiło troje rodziców: Bonnie Buxton wraz z mężem Brianem Philcox z Toronto w Kanadzie oraz Teresa Kellerman z Tucson (USA). Ich adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Idea mająca na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka szybko uzyskała społeczne poparcie, głównie ze strony rodziców adopcyjnych i zastępczych – sfrustrowanych brakiem świadomości dotyczącej Alkoholowego Zespołu Płodowego wśród opinii publicznej. Początkowo lokalna akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Fas odbył się w 2004 roku. Dzisiaj obchodzony jest już w większości krajów.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fas.jpg

Inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot1.jpg

Można się z tym nie zgadzać, lub odwrotnie – w pełni akceptować, ale fakt jest taki, że…

Wakacje dobiegły końca.

Wczoraj, podobnie jak w wielu innych szkołach zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Przybyłych na uroczystość nauczycieli, dotychczasowych słuchaczy, a przede wszystkim słuchaczy pierwszego semestru powitała Pani dyrektor Katarzyna Sulewska – Kliś, dla której rozpoczynający się rok szkolny 2023/2024 również jest początkiem pracy na stanowisku Dyrektora RCKU. W krótkim przemówieniu padły słowa kierowane zarówno do słuchaczy, jak i kadry pedagogicznej. Pani Dyrektor wszystkim słuchaczom życzyła sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym , nauczycielom podziękowała za ich pracę i poświęcenie w proces edukacji, a wszystkich obecnych zapewniła o swoim pełnym zaangażowaniu i determinacji do pracy, aby uczynić ten rok naprawdę wyjątkowym.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-09/fot7.jpg

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/09/372906262_781864237274519_3416627288585214491_n.jpg

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie sie 4 września o godzinie 14.00 w Sosnowcu, ul. Stalowa 9A oraz w Zawierciu, ul. Żabia 19b o godzinie 16.00.

Zapraszamy

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/09/372906262_781864237274519_3416627288585214491_n.jpg

Czas pożegnań

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot%206.png

… czas pożegnań …

W miniony poniedziałek, 28 sierpnia podczas spotkania rady pedagogicznej pożegnaliśmy odchodzącą ze stanowiska dyrektora Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego Panią mgr Renatę Duszę. Wyjątkowa i wzruszająca uroczystość obfitowała w wiele podziękowań i życzeń. Był to również czas podsumowań dotychczasowej współpracy.

Zakończenie prawie trzydziestoletniej pracy zawodowej rozpoczętej w Liceum Medycznym w Zawierciu, a zakończonej na stanowisku dyrektora RCKU to szczególny moment w życiu, który skłania do refleksji i wspomnień oraz podsumowania dorobku zawodowego. Dziękujemy Pani Dyrektor za pracę pełną zaangażowania i troski o rozwój naszej szkoły oraz jej społeczności. Życzymy Pani wielu sukcesów i radości w życiu osobistym i zawodowym.

Jednocześnie powitaliśmy na stanowisku nowego Dyrektora RCKU Panią mgr Katarzynę Sulewską – Kliś. Wspominana była w przemówieniach analogia funkcji dyrektora do kapitana okrętu, który płynąc po wodach życia zawija do różnych portów. Nawiązując do tej analogii życzymy odchodzącej Pani dyrektor oraz obejmującej to stanowisko nowej dyrektor samych spokojnych portów oraz pomyślnych wiatrów.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot4.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot3.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot%202.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot%206.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot8.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot%205.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/fot%207.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-08/IMG_20230828_140115.jpg

Głosowanie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/09/367406991_198061663263745_7143381024512002549_n.jpg

BO Twój głos się liczy!
Chcesz mieć realny wpływ na zmiany w naszym regionie?

Jeśli tak - koniecznie weź udział i zagłosuj w V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego!
Od 19 sierpnia do 12 września 2023 roku mieszkańcy województwa śląskiego mogą głosować na zadania w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Jednym z punktów do głosowania będzie Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Stalowa 9A. Tutaj będzie można zapoznać się zadaniami dopuszczonymi do głosowania i zagłosować. By wesprzeć w procesie głosowania osoby zainteresowane lub potrzebujące, przygotowaliśmy punkt głosowania elektronicznego oraz papierowego.

Serdecznie zachęcamy Państwa oraz wszystkich pracowników do udziału w głosowaniu

https://medyk-zawiercie.edu.pl/wp-content/uploads/2023/09/367406991_198061663263745_7143381024512002549_n.jpg

Bezpłatne warsztaty wakacyjne "LATO Z MEDYKIEM"

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-07/harmonogram.png

Za oknem ciepło i słonecznie, a w szkołach zapanowała cisza. To oznacza, by w naszej szkole rozpocząć cykl bezpłatnych warsztatów wakacyjnych pod hasłem „LATO Z MEDYKIEM”.

Jeśli ktoś z Was wypoczywa w domu i nie sprecyzował jeszcze planów wakacyjnych, to proponujemy aby rzucić okiem na to co przygotowaliśmy.Wybierzcie interesujący temat warsztatów i zarejestrujcie się. O szczegółach dowiecie się z naszego facebooka. Na zgłoszenia czekamy do dnia poprzedzającego wybrane zajęcia. Ilość miejsc jest ograniczona.

Warsztaty odbywają się w RCKU w Sosnowcu ul. Stalowa 9a. Można się rejestrować pod nr tel. 32 292 01 91, lub osobiście w sekretariacie.

Zapraszamy

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-07/harmonogram.png