loading spinner
AKTUALNOŚCI

6 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE - Oto co dla Was mamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_event-cover_FB_2.jpg

6 Śląski Festiwal Nauki Katowice oferuje ogrom atrakcji na każdy temat i dla ludzi w każdym wieku. A co my przygotowaliśmy? Oto nasze propozycje:

Nauczyciele na kierunku Technik masażysta, Podolog oraz Technik usług kosmetycznych odkryją dla was zagadnienia medyczne i pielęgnacyjne podczas pokazu pt:

„Masaż, kosmetyka, podologia dla zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Przekonacie się, że układ ruchu człowieka odpowiada za prawidłową postawę ciała. Odpowiednie napięcie mięśni, ścięgien, torebek stawowych otaczających stawy i ich wzajemne położenie ma istotne znaczenie dla funkcjonowania bez bólu. Wszystkie przeciążenia, stres kumulują się w mięśniach powodując zwiększenie ich napięcia, niedotlenienie oraz ból.Każdego dnia nasza skóra narażona jest na czynniki, które uszkadzają ją i sprawiają, że traci na jędrności. Istotne zatem jest rozluźnianie głębokich mięśni twarzy i ujędrnianie skóry, co można uzyskać dzięki niechirurgicznym zabiegom kosmetyczny.Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. Warto dbać o ich prawidłowe ukształtowanie i pielęgnację. Czy wiesz, że podoskop to nie kosmiczny satelita?

 

Jeśli lubicie szukać i nie boicie się sięgać głęboko, tam gdzie inni nie dotarli, to pokaz „Tajniki ludzkiego ciała okiem elektroradiologa” przygotowany przez przedstawicieli kierunku Technik elektroradiolog jest dla Was.

Czy wiecie, że ciało człowieka składa się z wielu elementów, które wspólnie tworzą istotę doskonałą? Niestety bywa tak, że coś zaburzy prawidłowy rytm ludzkiego organizmu i pojawiają się choroby. Regularna profilaktyka pomaga w szybkim diagnozowaniu problemów. I to właśnie diagnoza odgrywa tutaj ogromną rolę. Diagnostyka obrazowa to ogromna dziedzina w medycynie, która za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pola elektromagnetycznego, fal ultradźwiękowych czy izotopów zagląda w głąb ludzkiego ciała.

 

„Śmiech to zdrowie” - to nie tylko pusty slogan. Nauczyciele kierunków Terapeuta zajęciowy oraz Opiekun medyczny podczas pokazu „Terapia i opieka – geloterapia i arteterapia czynią cuda”, udowodnią Wam jak cudownym lekiem jest śmiech.

Geloterapia to terapia oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, oraz poprawia stan zdrowia. Arteterapia to nie tylko terapia lecznicza związana ze sztuką. Rzeźba, malarstwo, taniec, a nawet śpiew pozwalają jam dotrzeć do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Ale arteterapia pomaga nie tylko w przypadku chorej duszy. Bywa nieoceniona w leczeniu chorób fizycznych. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku: mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Jak działa ten rodzaj psychoterapii? Jakie są rodzaje arteterapii? Tego wszystkiego dowiecie się odwiedzając nasze stanowiska.

Zapraszamy.

 

 

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_event-cover_FB_2.jpg

POChP - Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/POChP_0.jpg

20 listopada obchodzony jest Światowy dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba, która dotyka coraz większej liczby osób. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 2-3 mln dorosłych Polaków, a na świecie nawet 250 mln ludzi.

Jeśli po przebudzeniu mamy napady kaszlu, często się przeziębiamy, przy niewielkim nawet wysiłku, lub pokonaniu kilku schodów nie możemy złapać tchu, odczuwamy ucisk w klatce piersiowej i często słyszymy świst podczas oddechu, powinniśmy skonsultować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i poddać badaniom. Podstawowym badaniem określającym stan naszych płuc jest spirometria, czyli pomiar pojemności płuc.

Co zatem powinniśmy robić, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby?

 • Przede wszystkim rzucić palenie i nie przebywać wśród osób palących.
 • W okresach dużego zanieczyszczenia powietrza (smogu) przebywać na zewnątrz tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
 • Chronić się przed zakażeniami dróg oddechowych.
 • Korzystać z aktywności fizycznej, uprawiać sport, spacerować itp.
 • Zdrowo się odżywiać – dieta bogata w białko, wapń, potas i witaminę C.
http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/rtg.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/rtg1.jpg

6 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_cover-photo_FB_00.png

W dniach 3-5 grudnia br. na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbędzie się 6 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.

Podczas tegorocznej edycji będziecie mogli spotkać się również z naszymi nauczycielami, którzy przygotowują dla Was pokazy z dziedziny elektroradiologii, podologii, masażu, kosmetologii, a także geloterapii czyli terapii śmiechem. Przekonacie się, że śmiech to zdrowie. Zapraszamy was 4 i 5 grudnia do strefy MEDYCYNA I ZDROWIE w sali wielofuncyjnej Województwa Śląskiego.

6 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Województwo Śląskie (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_cover-photo_FB_00.pnghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_plakat.png

Rekrutacja na semetr zimowy - TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/rekrutacja.jpg

Za oknem jesień w pełni, a to znak, że w RCKU w Sosnowcu i Zawierciu trwa rekrutacja na semestr zimowy. W naszej ofercie znajdziecie kierunki medyczne szkoły policealnej oraz Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.

Nasza dzisiejsza propozycja to TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ.

Nauka trwa rok i odbywa się stacjonarnie w systemie zaocznym. Kończy się egzaminem zawodowym państwowym, po którym uzyskujecie kwalifikacje zawodowe w dziedzinie wykonywania dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych. Dekontaminacja to wieloetapowe przygotowanie sprzętu medycznego, którego efektem jest wyrób bezpieczny w użyciu dla żądanego poziomu czystości mikrobiologicznej.

Kształcąc się na tym kierunku nauczycie się między innymi:

 • kwalifikowania sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji;
 • przeprowadzania mycia, dezynfekcji i sterylizacji przy użyciu odpowiednich metod i urządzeń;
 • przeprowadzania kontroli procesów dekontaminacji;
 • prowadzenia dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi używanych do diagnozowania i leczenia.

Gdzie po szkole można znaleźć zatrudnienie? Wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są narzędzia medyczne. Są to takie miejsca jak:

 • Gabinety kosmetyczne;
 • Zakłady ochrony zdrowia (przychodnie, szpitale, gabinety specjalistyczne);
 • Gabinety stomatologiczne;
 • Studia tatuażu i piercingu;

 

Jako jedni z nielicznych, posiadamy własną pracownię medyczną w szkole! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszych sekretariatów w Sosnowcu lub Zawierciu. Można też skontaktować się z nami telefonicznie po numerami telefonu 322920191 oraz 326712101, lub mailowo  rckumed@rcku.nazwa.pl i medyk_zawiercie@poczta.onet.pl.

Serdecznie zachęcamy do kontaktu, z chęcią opowiemy o szczegółach!

https://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2021-05/sm-1.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2021-04/sm-4.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2021-05/sm-2.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2021-05/sm-3.jpghttps://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2021-05/sm-5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/rekrutacja.jpg

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/flaga%20narodowa.jpg

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia celebrujemy odzyskanie niepodległości przez nasz kraj w 1918 r. Po 123 latach panowania trzech mocarstw (Rosji, Prus, i Austrii), Polska ponownie wróciła na mapy Europy. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność i niepodległość. To także symbol wiary i zwycięstwa, który w obecnych czasach nabiera wyjątkowego znaczenia, gdy obserwujemy jak nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy walczą o swoją wolność i niepodległość. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim bohaterom, którzy przelewali krew i walczyli za nasz kraj.

Tego dnia w wielu miastach Polski, ale również poza jej granicami, tam gdzie żyje społeczność polonijna organizowane są różnego rodzaju uroczystości poświęcone ojczyźnie. Obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się między innymi na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbyło się odśpiewanie 4 zwrotek Hymnu Państwowego o godzinie 11.11 w ramach akcji "Szkoła do Hymnu". Nieodzowne podczas świętowania odzyskania niepodległości przez Polskę są symbole narodowe. Warto w tym dniu wywiesić biało-czerwoną flagę lub przypiąć do ubrania kotylion.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/flaga%20narodowa.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/do%20hymnu1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/do%20hymnu.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/s%C5%82uchacze%20do%20hymnu.jpg

XIV Turniej Piłki Siatkowej Medycznych Szkół Policealnych Województwa Śląskiego o Puchar Dyrektora RCKU.w Sosnowcu

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts1.jpg

21.10.2022r. po dwuletniej przerwie w murach naszej szkoły gościliśmy młodzież szkół medycznych naszego województwa w ramach 14 edycji Turnieju Piłki Siatkowej Medycznych Szkół Policealnych Województwa Śląskiego o Puchar Dyrektora RCKU w Sosnowcu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec P. Anna Pilarczyk, za co serdecznie dziękujemy.

Po ciężkiej i walecznej grze, drużyny uplasowały się następująco:

IV miejsce - Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu,

III miejsce - Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Zabrzu,

II miejsce - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach,

I miejsce - Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego.

Gratulujemy.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za zaangażowanie, rywalizację w duchu Fair Play i wspólnie spędzony czas.

Pragniemy również podziękować sponsorom - Firmie Olimp oraz Firmie Zamek Ogrodzieniec za ufundowanie nagród.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdzie się wkrótce w naszej galerii.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts2.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts7.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts8.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts9.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts15.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts13.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts11.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts12.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts10.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts16.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts14.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ts17.jpg

Uroczyste wręczenie indeksów.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak21.jpg

13 i 14.10.2022r w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu i Zawierciu odbyła się uroczysta akademia, podczas której słuchacze pierwszych semestrów otrzymali indeksy oraz złożyli ślubowanie, a tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet słuchaczy RCKU.

Drogie Pierwszaki

Nigdy nie traćcie wiary we własne siły, ani możliwości. Pamiętajcie, że oprócz nabytej wiedzy, o wartości człowieka decyduje to, co ma w sercu. Miejcie więc szacunek dla każdego napotkanego człowieka, bo to jest jedna z najważniejszych wartości, jakie trzeba się wdrożyć w życie.

Albert Einstein powiedział: „Jeśli czujesz, że powinieneś skręcić, nie wahaj się. Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł.”

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak8.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak17.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak2.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak14.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak19.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak12.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak15.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak16.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak23.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak13.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak24.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak7.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak22.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak11.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak18.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak10.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/ak25.jpg

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/dzie%C5%84%20nauczyciela.jpg

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.”

Menander

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Wszystkim Nauczycielom, oraz Pracownikom Administracji i Obsługi szkoły

składam najserdeczniejsze życzenia:

Niekończącej się energii i wytrwałości w codziennej pracy.

Motywacji do pokonywania wszelkich trudności w życiu zawodowym i prywatnym.

Wszelkiej pomyślności i radości, a przede wszystkim zdrowia każdego dnia.

 

Renata Dusza

Dyrektor RCKU

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/dzie%C5%84%20nauczyciela.jpg

Rozwijamy kompetencje na miarę XXI wieku

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/20221005_134404%20conv.jpeg

W dniach 4-5 października, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się konferencja pod hasłem „NOWY PRZEMYSŁ 4.0”. Konferencja skierowana była do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych zmianami i przyszłością przemysłu w Polsce. Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu uczestniczyło w tym wydarzeniu za pośrednictwem doradcy zawodowego Magdaleny Paluch.

Poproszono nas o zabranie głosu w panelu dyskusyjnym „Edukacja – Kompetencje przyszłości”, nasz udział miał na celu przedstawienie edukacji dualnej jako przykładu dobrych praktyk, uświadomienie sektorom przemysłu, że formy kształcenia praktycznego i ustawicznego rozwijają pożądane i potrzebne kompetencje na rynku pracy.

Praktyka zawodowa, kontakt z pracodawcą oraz naturalne warunki nauki pozwalają na rozwój i innowacyjność pracownika. Pracodawcy oczekują, że ich pracownik będzie odporny psychicznie, pewny siebie, gotowy na zmiany i elastyczny. Rola inteligencji emocjonalnej i kompetencji miękkich również ma ogromne znaczenie.

Wszystkie, te kompetencje rozwijamy podczas nauki w naszej placówce. Jeżeli zaangażowanie uczniów jest wystarczające pozwalamy realizować własne pomysły, wdrażając je również w edukację, a tym samym umożliwiamy ich rozwój przez doświadczenie. Realia pokazują jakiego pracownika poszukują pracodawcy. Czy jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy, tylko wtedy gdy podążamy za zmianą, a nasza wspólna komunikacja jest przejrzysta i unikamy błędów? Czy przemysł skorzysta z tych rad i uwag? Czy przeniesie nasze doświadczenie na kształcenie przyszłych inżynierów? Miejmy nadzieję, że tak będzie. 

Drogi słuchaczu poszukuj wiedzy, wprowadzaj techniki i narzędzia do współczesnej edukacji nie tylko merytorycznie, ale również emocjonalnie. Zmieniaj tym samym swoje podejście i postawę do życia i pracy. Dzięki temu łatwiej i bez komplikacji wejdziesz na rynek pracy. Oczekujemy od Ciebie umiejętności przystosowania się do zmian, mobilności, odpowiedzialności, innowacyjności i przejmowania inicjatywy.

Magdalena Paluch

Coach kariery - doradca zawodowy

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/20221005_134404%20conv.jpeg

PODOLOGIA – bo do przejścia mamy całe życie.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod7.jpg

Podologia lub inaczej podiatria to dziedzina medycyny zajmująca się leczniczymi zabiegami na stopach. Chociaż czasem są zmęczone, opuchnięte, zaniedbane lub chore, to w naszym życiu są bardzo ważne – NASZE STOPY. 8 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Podologii, to doskonała okazja, by przybliżyć kolejny kierunek, gdzie nasi słuchacze pod czujnym okiem nauczycieli zdobywają wiedzę w zakresie profilaktyki, diagnozowania i leczenia wszystkich problemów związanych ze zdrowiem naszych stóp.

Kiedy skontaktować się z podologiem?

 • jeśli borykacie się z problemami ruchowymi lub przez swoją niepełnosprawność nie możecie samodzielnie dbać o stopy,
 • walczycie z nadpotliwością oraz grzybicą stóp lub paznokci,
 • chorujecie na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów,
 • macie problemy z halluxami lub wrastającymi paznokciami,
 • stopy puchną, pięty pękają, tworzą się kurzajki lub odciski.

 

A jeśli ktoś chciałby poznać i zdobyć zawód podologa, to zapraszamy do naszej szkoły. Nasi nauczyciele i nowocześnie urządzona sala na pewno pomogą Wam w zdobyciu potrzebnej wiedzy i umiejętności.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod2.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod8.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/IMG-20221008-WA0001_0.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/IMG-20221008-WA0003.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-10/pod9.jpg