loading spinner
AKTUALNOŚCI

Jak działa mózg?

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/brain.jpg

W dniach 13-19 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. Czym jest i z czego się składa? Co sprawia, że radzimy sobie z najprostszymi czynnościami i jednocześnie potrafimy tworzyć wspaniałe dzieła?

Jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jest mózg. To on sprawia, że jesteśmy sobą, określa nasze zachowanie, przyzwyczajenia, lęki, sympatie. Dzięki niemu możemy codziennie wykonywać podstawowe czynności życiowe. Mózg odpowiada za kontrolę nad wszystkimi organami w naszym ciele, sprawia, że potrafimy tworzyć piękną muzykę, doniosłe dzieła literackie, gotować wykwintne potrawy i robić niezliczoną ilość innych rzeczy.

Mózg dorosłego człowieka waży średnio ok. 1.5kg. Przypomina galaretowatą masę, która składa się głównie z wody oraz białka, tłuszczu i soli mineralnych. Jego masa stanowi zaledwie 2 procent masy całego naszego ciała, a tymczasem zużywa 20 procent energii, którą wytwarzamy. Tak, myślenie nie boli, ale potrafi być męczące. Mózg zbudowany jest neuronów, czyli komórek nerwowych, których możemy mieć mniej więcej od 90 do 200 miliardów. To sporo, ale nieporównywalnie więcej jest połączeń pomiędzy nimi. Takie połączenie nazywamy synapsami. Każdy neuron styka się z 10-50 tys. innych neuronów, tworząc niezliczone sieci takich połączeń.  Liczba synaps w naszym mózgu zmienia się w ciągu naszego życia. Rośnie gdy uczymy się czegoś nowego, a spada, kiedy przestajemy się rozwijać. Im silniejsza sieć połączeń, tym łatwiej możemy nauczyć się czegoś nowego. Jeden z mitów głosi, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. To nieprawda. Badania wykazały, że nawet najprostsza czynność, jak choćby zapalenie światła w domu aktywuje duże obszary naszego mózgu. Tak jak mięśnie rozwijamy na siłowni, to poprzez naukę rozwijamy mózg. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas się rozwijać, poznawać nowe rzeczy i zmuszać nasze „szare komórki” do pracy.

Przez całe życie w naszym mózgu zachodzi ogromna ilość zmian. Powstają nowe neurony, a stare obumierają, to sprawia, że sieć połączeń pomiędzy neuronami także ulega nieustannym zmianom. To co robimy także wpływa na nasz mózg. Alkohol i nikotyna ma ogromny wpływ na spadek komórek nerwowych w mózgu. Podobnie takie choroby jak Choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy choroba Parkinsona powodują zaburzenia funkcjonowania mózgu. Dlatego warto być aktywnym. Może ktoś z was chciałby nauczyć się czegoś nowego. Chcielibyście poznać ciekawych ludzi i zdobyć interesujący zawód? Interesuje was zawód technika masażysty, opiekuna medycznego, czy terapeuty zajęciowego? Może w waszym otoczeniu jest ktoś niepełnosprawny, kto potrzebuje asystenta? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego medyka w Sosnowcu i Zawierciu. Właśnie trwa nabór na kolejny semestr. A wszystkie szczegółowe informacje uzyskacie podczas dni otwartych, które  odbędą się już 21 marca w RCKU z Sosnowcu przy ul. Stalowej 9A w godzinach 8.30 – 14.30.

Zapraszamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/neurony.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/brain.jpg

Zaproszenie na Dni Otwarte w RCKU Sosnowiec

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/plakat.jpg

Uwaga, uwaga!!

Zapraszamy serdecznie na Dni Otwarte do Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu. Zapraszamy nie tylko tegorocznych absolwentów szkół średnich, ale również każdego, kto zastanawia się nad zmianami w swoim życiu.

Jeśli brakuje Ci pomysłu na dalszą drogę zawodową. Marzysz o zawodzie medycznym, a do tej pory nie udało się tych marzeń spełnić? Może teraz jest czas by dokonać wyboru? Pomyśl, przyjdź i zobacz co My możemy zaoferować Tobie.

Zaangażowani nauczyciele i uczniowie, otwarte pracownie i ciekawe niespodzianki, to wszystko czeka Cię już 21.03.2023 od 8.30 do 14.30 w Regionalnym Centrum Kształcenia Medycznego w Sosnowcu ul. Stalowa 9A. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.

Zapraszamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/plakat.jpg

Dzień otwarty - relacja

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot1.jpg

Za nami kolejny dzień otwarty w zawierciańskim Medyku. Na początek wszystkich gości przywitała Pani Dyrektor i przybliżyła krótko jak wygląda nauka w naszej szkole oraz czego przyszli słuchacze będą mogli się nauczyć. Następnie odwiedzający mogli bliżej poznać szkołę i jej pracownie, w których nauczyciele i słuchacze przygotowali ciekawe pokazy i zabiegi. Goście chętnie korzystali z usług naszych nauczycieli i słuchaczy kierunków technik masażysta, technik usług kosmetycznych, czy opiekuna medycznego. Odbyło się również spotkanie z doradcą zawodowym.

Wszystkim licznie przybyłym serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do wyboru z szerokiej oferty kierunków kształcenia w naszej szkole.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot7.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-03/fot2.jpg

Dzień otwarty w RCKU Zawiercie

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/Dzie%C5%84%20otwarty.jpg

Już 1 marca w godzinach 9.00 – 14.00 w RCKU Zawiercie odbędzie się po raz kolejny dzień otwarty. Zapraszamy tegorocznych absolwentów szkół średnich, jak również wszystkie osoby chcące całkowicie zmienić swój zawód, podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć się i zacząć pracować na własny rachunek.

W programie :

 • spotkanie z doradcą zawodowym,
 • zwiedzanie szkoły i pracowni dydaktycznych,
 • pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • możliwość skorzystania w szerokiej oferty prozdrowotnej, którą przygotowali dla Państwa nasi nauczyciele i słuchacze, m.in. różne techniki masażu, zabiegi kosmetyczne, czy badanie poziomu cukru we krwi.

Szczegółowe informacje znajdą państwo na plakacie.

Serdecznie zapraszamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/dzie%C5%84%20otwarty%20zawiercie%202023.jpg

Konferencja "Wiem więcej - dbam o siebie."

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot6.jpg

9 lutego odbyła się w naszej szkole konferencja pt: „Wiem więcej – dbam o siebie” dotycząca profilaktyki raka piersi. Konferencja przygotowana przez naszą szkołę we współpracy z PSSE Sosnowiec oraz SP6 Sosnowiec skierowana była do uczniów klas VII i VIII sosnowieckich szkół podstawowych i przyciągnęła prawie 400 uczestników.

W ramach konferencji odbyły się warsztaty, pokazy i seminaria, których tematem przewodnim były sposoby szybkiego wykrywania, diagnozowania oraz leczenia chorób nowotworowych piersi, a także metody ich zapobiegania. Spotkania obejmowały takie zagadnienia jak:

 • Badania obrazowe w profilaktyce nowotworowej,
 • Działania pracowników medycznych na rzecz profilaktyki nowotworów. Zdrowy styl życia,
 • Anatomia palpacyjna, lokalizacja węzłów chłonnych i elementy drenażu limfatycznego,
 • Pielęgnacja biustu, profilaktyka i zabiegi,
 • Szkodliwość alkoholu – co się dzieje w organizmie? – spot informacyjny,
 • Profilaktyka raka piersi,
 • Wiem, rozumiem, działam. O profilaktyce słów kilka,
 • Samobadanie piersi jako wczesne wykrywanie raka piersi,

Dziękujemy współorganizatorom, prelegentom, uczestnikom, nauczycielom i wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie.

 • PSSE Sosnowiec
 • Zielony Przylądek
 • Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek "Życie" Sosnowieckie Amazonki
 • Grażyna Ochenkowska
 • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 16 w Sosnowcu,
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 im. Stefanii Sempołowskiej w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 32 w Sosnowcu,
 • Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

Dziękujemy, że byliście z nami i pamiętajmy, że warto się badać, bo warto być zdrowym.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot7.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot8.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot9.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot2.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot1.jpg

Warsztaty pt. „Piękny uśmiech przedszkolaka.”

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot09.jpg

26 stycznia naszego Medyka odwiedzili wyjątkowi goście: przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Elfik w Sosnowcu. Nasi goście uczestniczyli w mini warsztatach na temat higieny jamy ustnej.

Wszyscy aktywnie i śmiało szczotkowali ząbki, szczególnie naszego pluszowego modela Kangurka. Dzieci zwiedziły nasze pracownie, które bardzo im się podobały, o dziwo najbardziej pracownia higienistek stomatologicznych. Przedszkolaki wykazały się też dużą wiedzą, dotyczącą higieny jamy ustnej i zdrowego odżywiania. Każdy uczestnik w nagrodę za dzielność i aktywność otrzymał dyplom, naklejkę dzielnego pacjenta i mały pakiecik kolorowanek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy,  dziękujemy bardzo za udział w warsztatach i zapraszamy ponownie.

Serdecznie dziękujemy również Pani Dyrektor przedszkola Magdalenie Rusin za udział dzieci w warsztatach, pobyt w naszej placówce i piękne podziękowania dla naszych nauczycieli i słuchaczek Olgi i Kingi.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot03.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot02.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot01.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot05.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot06.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot04.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot07.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot08.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot09.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot10.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot11.jpg

Zakończenie roku szkolnego

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/zako%C5%84czenie%20roku.jpg

Nadszedł czas pożegnań…

30 stycznia w Zawierciu, a następnego dnia w Sosnowcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla słuchaczy RCKU. Absolwenci kierunku Opiekun medyczny w Zawierciu oraz Absolwenci III klasy Technika elektroradiologa i II Opiekuna medycznego w Sosnowcu z rąk Pani Dyrektor Renaty Duszy oraz swoich opiekunów otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

Był czas podsumowań dotychczasowej pracy i podziękowań. Podczas uroczystości padło wiele ciepłych i wzruszających słów pod adresem dyrekcji, Grona pedagogicznego, a przede wszystkim tegorocznych Absolwentów, których ciężka praca i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy została doceniona i odpowiednio nagrodzona – dyplomami i wyróżnieniami. Pani Dyrektor zwróciła się do tegorocznych Absolwentów, podkreślając ich bardzo dobry wynik zdawanego egzaminu. Absolwenci podziękowali pedagogom za ciężką i owocną pracę oraz ogromny trud włożony w przygotowanie ich do egzaminów zawodowych. Formą podziękowania był również występ tegorocznej Absolwentki Pani Izabeli Grzyb.

Drodzy Absolwenci, nigdy nie traćcie wiary we własne siły, ani możliwości. Pamiętajcie, że oprócz nabytej wiedzy, o wartości człowieka decyduje to, co ma w sercu. Miejcie więc szacunek dla każdego napotkanego człowieka, bo to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jakich trzeba się nauczyć. Idźcie przez życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach dziś, kiedy odbieracie świadectwo ukończenia szkoły. Nie cofajcie się, ale i nie zapominajcie o tych, którzy Was ukształtowali. Pamiętajcie, że sosnowiecki Medyk zawsze stoi dla Was otworem.

Albert Einstein powiedział „Jeśli czujesz, że powinieneś skręcić, nie wahaj się. Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł”.

Dlatego teraz, idąc własną drogą, realizujcie swoje pasje zawodowe i spełniajcie swoje marzenia.

Tego życzą Wam Dyrektor szkoły Pani Renata Dusza, opiekunowie Barbara Wnuk, Wioletta Pytlarz i Agnieszka Kielesińska oraz całe grono pedagogiczne.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto1.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot008.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot012.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot003.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot001_0.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot002_0.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto4.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto2.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto7.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto8.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto9.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto6.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot013.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot011.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot010.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot009.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto3.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot004.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot006.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot005.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-01/foto5.jpghttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2023-02/fot007.jpg

Życzenia z okazji Bożego Narodzenia.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/wianek.jpg

Jest taki jeden, wyjątkowy wieczór w roku,

gdy wszyscy gromadzimy się przy wspólnym stole.

Wieczór, gdy gasną spory i znika nienawiść.

Wieczór, gdy łamiąc opłatek, składamy sobie życzenia.

Wieczór Bożego Narodzenia.

Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych rodzinnego ciepła i pokoju oraz spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku życzy

Renata Dusza – Dyrektor RCKU

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/wianek.jpg

RCKU na 6 Śląskim Festiwalu Nauki Katowice

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/razem11.JPG

6 Śląski Festiwal Nauki Katowice powoli dobiega końca. Cieszący się ogromną popularnością festiwal polularyzujący naukę i sztukę organizowany przez Uniwersytet Śląski, Miasto Katowice, a także inne wyższe uczelnie województwa śląskiego poraz kolejny przyciągnął rzesze miłośników nauki.

Tegoroczna przestrzeń festiwalowa podzielona była na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, sztuce oraz medycynie i zdrowiu. I właśnie w tej ostatniej przestrzeni nasi słuchacze wraz z nauczycielami przygotowali szereg pokazów, podczas których odwiedzający mogli poznać sekrety ludzkiego ciała z perspektywy elektroradiologów, zbadać swoje stopy z naszymi słuchaczami kierunku podolog oraz skorzystać z relaksacyjnego masażu z rąk słuchaczy Technik masażysta. Przedstawiciele kierunku Terapeuta zajęciowy pokazali jak można wykonać świąteczne kartki i co to jest piasek kinetyczny, a słuchaczki kierunku Technik usług kosmetycznych poprawiały urodę odwiedzających zabiegami masażu twarzy, czy peelingu kawitacyjnego. Dostępny był również zabieg darsonwalizacji polegający na dezynfekcji skóry aparatem wykorzystującym w sposób bezpieczny prąd o wysokiej częstotliwości, oraz zabieg kriolipozy, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej w niskiej temperaturze.

Mamy nadzieję że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja i poraz kolejny będziemy mogli spotkać się z Wami. Do zobaczenia.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/okiem%20elektroradiologa.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/zdj1.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/ania%20natalia2.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/podologia3.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/podologia2.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/podologia4.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/podologia1.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/podologia5.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/masa%C5%BC1.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/masa%C5%BC2.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/masaz2.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/kartki1.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/kartki2.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/kartki4.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/clown1%20super.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/rcku.JPGhttp://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-12/sfn%20ogolne3.JPG

6 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE - Oto co dla Was mamy.

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_event-cover_FB_2.jpg

6 Śląski Festiwal Nauki Katowice oferuje ogrom atrakcji na każdy temat i dla ludzi w każdym wieku. A co my przygotowaliśmy? Oto nasze propozycje:

Nauczyciele na kierunku Technik masażysta, Podolog oraz Technik usług kosmetycznych odkryją dla was zagadnienia medyczne i pielęgnacyjne podczas pokazu pt:

„Masaż, kosmetyka, podologia dla zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Przekonacie się, że układ ruchu człowieka odpowiada za prawidłową postawę ciała. Odpowiednie napięcie mięśni, ścięgien, torebek stawowych otaczających stawy i ich wzajemne położenie ma istotne znaczenie dla funkcjonowania bez bólu. Wszystkie przeciążenia, stres kumulują się w mięśniach powodując zwiększenie ich napięcia, niedotlenienie oraz ból.Każdego dnia nasza skóra narażona jest na czynniki, które uszkadzają ją i sprawiają, że traci na jędrności. Istotne zatem jest rozluźnianie głębokich mięśni twarzy i ujędrnianie skóry, co można uzyskać dzięki niechirurgicznym zabiegom kosmetyczny.Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. Warto dbać o ich prawidłowe ukształtowanie i pielęgnację. Czy wiesz, że podoskop to nie kosmiczny satelita?

 

Jeśli lubicie szukać i nie boicie się sięgać głęboko, tam gdzie inni nie dotarli, to pokaz „Tajniki ludzkiego ciała okiem elektroradiologa” przygotowany przez przedstawicieli kierunku Technik elektroradiolog jest dla Was.

Czy wiecie, że ciało człowieka składa się z wielu elementów, które wspólnie tworzą istotę doskonałą? Niestety bywa tak, że coś zaburzy prawidłowy rytm ludzkiego organizmu i pojawiają się choroby. Regularna profilaktyka pomaga w szybkim diagnozowaniu problemów. I to właśnie diagnoza odgrywa tutaj ogromną rolę. Diagnostyka obrazowa to ogromna dziedzina w medycynie, która za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pola elektromagnetycznego, fal ultradźwiękowych czy izotopów zagląda w głąb ludzkiego ciała.

 

„Śmiech to zdrowie” - to nie tylko pusty slogan. Nauczyciele kierunków Terapeuta zajęciowy oraz Opiekun medyczny podczas pokazu „Terapia i opieka – geloterapia i arteterapia czynią cuda”, udowodnią Wam jak cudownym lekiem jest śmiech.

Geloterapia to terapia oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, oraz poprawia stan zdrowia. Arteterapia to nie tylko terapia lecznicza związana ze sztuką. Rzeźba, malarstwo, taniec, a nawet śpiew pozwalają jam dotrzeć do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Ale arteterapia pomaga nie tylko w przypadku chorej duszy. Bywa nieoceniona w leczeniu chorób fizycznych. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku: mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Jak działa ten rodzaj psychoterapii? Jakie są rodzaje arteterapii? Tego wszystkiego dowiecie się odwiedzając nasze stanowiska.

Zapraszamy.

 

 

http://rcku.nazwa.pl/cms/sites/default/files/2022-11/SFN_event-cover_FB_2.jpg