
W dniach 13-19 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. Czym jest i z czego się składa? Co sprawia, że radzimy sobie z najprostszymi czynnościami i jednocześnie potrafimy tworzyć wspaniałe dzieła?
Jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jest mózg. To on sprawia, że jesteśmy sobą, określa nasze zachowanie, przyzwyczajenia, lęki, sympatie. Dzięki niemu możemy codziennie wykonywać podstawowe czynności życiowe. Mózg odpowiada za kontrolę nad wszystkimi organami w naszym ciele, sprawia, że potrafimy tworzyć piękną muzykę, doniosłe dzieła literackie, gotować wykwintne potrawy i robić niezliczoną ilość innych rzeczy.
Mózg dorosłego człowieka waży średnio ok. 1.5kg. Przypomina galaretowatą masę, która składa się głównie z wody oraz białka, tłuszczu i soli mineralnych. Jego masa stanowi zaledwie 2 procent masy całego naszego ciała, a tymczasem zużywa 20 procent energii, którą wytwarzamy. Tak, myślenie nie boli, ale potrafi być męczące. Mózg zbudowany jest neuronów, czyli komórek nerwowych, których możemy mieć mniej więcej od 90 do 200 miliardów. To sporo, ale nieporównywalnie więcej jest połączeń pomiędzy nimi. Takie połączenie nazywamy synapsami. Każdy neuron styka się z 10-50 tys. innych neuronów, tworząc niezliczone sieci takich połączeń. Liczba synaps w naszym mózgu zmienia się w ciągu naszego życia. Rośnie gdy uczymy się czegoś nowego, a spada, kiedy przestajemy się rozwijać. Im silniejsza sieć połączeń, tym łatwiej możemy nauczyć się czegoś nowego. Jeden z mitów głosi, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. To nieprawda. Badania wykazały, że nawet najprostsza czynność, jak choćby zapalenie światła w domu aktywuje duże obszary naszego mózgu. Tak jak mięśnie rozwijamy na siłowni, to poprzez naukę rozwijamy mózg. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas się rozwijać, poznawać nowe rzeczy i zmuszać nasze „szare komórki” do pracy.
Przez całe życie w naszym mózgu zachodzi ogromna ilość zmian. Powstają nowe neurony, a stare obumierają, to sprawia, że sieć połączeń pomiędzy neuronami także ulega nieustannym zmianom. To co robimy także wpływa na nasz mózg. Alkohol i nikotyna ma ogromny wpływ na spadek komórek nerwowych w mózgu. Podobnie takie choroby jak Choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy choroba Parkinsona powodują zaburzenia funkcjonowania mózgu. Dlatego warto być aktywnym. Może ktoś z was chciałby nauczyć się czegoś nowego. Chcielibyście poznać ciekawych ludzi i zdobyć interesujący zawód? Interesuje was zawód technika masażysty, opiekuna medycznego, czy terapeuty zajęciowego? Może w waszym otoczeniu jest ktoś niepełnosprawny, kto potrzebuje asystenta? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego medyka w Sosnowcu i Zawierciu. Właśnie trwa nabór na kolejny semestr. A wszystkie szczegółowe informacje uzyskacie podczas dni otwartych, które odbędą się już 21 marca w RCKU z Sosnowcu przy ul. Stalowej 9A w godzinach 8.30 – 14.30.
Zapraszamy.

